Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 20 říj 2019 04:42

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
 Geodézie a kartografie 
Autor Zpráva
Odpovědět s citací
Příspěvek Geodézie a kartografie
Ahoj, poradil by mi někdo, kdo studuje tento obor? Má vůbec cenu se na geodézii hlásit, pokud jsem z gymplu (třeba i kvůli rozsahu učiva na přijímačkách)? Mohl by někdo porovnat obtížnost, dejme tomu se stavařinou? Díky za radu.

ned 04 lis 2012 22:12
Administrátor
Administrátor

Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Geodézie a kartografie
síce priamo neštudujem, ale možno sa nikto lepší neozve
z okolia počúvam, že geodézia je podstatne ťažšia ako pozemné staviteľstvo. že si gympla by som neriešil, aspoň prelezieš ľahšie cez matiku, fyziku, deskriptívu.
ak by ťa geodézia bavila, smelo do toho

pon 05 lis 2012 00:59
Odpovědět s citací
Ještě něco. Slyšel jsem, že "úmrtnost" na stavárně je nějakých 70%. Osobně bych si na FAST VUT přihlášku podat chtěl (myslím stavební inž.), ale ty čísla mě pořád odrazují. Kolik lidí vyletí třeba už v 1. semestru a na čem? Stačí se průběžně učit, nebo je to vyhazování účelné, aby se zbavili co nejvíc lidí? dík

pon 12 lis 2012 17:56
Administrátor
Administrátor

Odpovědět s citací
"úmrtnosť" je vysoká, lebo na vysoké školy sa dnes hlási každý. mnoho ľudí to ide len skúsiť alebo podcenia vysokoškolský systém. presné čísla, koľko študentov odpadne po prvom semestri neviem či sú verejne dostupné.
inak, na stavebné inžinierstvo sa hlási najviac ľudí, preto je tam aj veľké sito.
gympláci vyletia na odborných predmetoch, priemyslováci na matike, fyzike, chémii. ale s trochou snahy a prípravou po celý rok sa dá na škole zotrvať a úspešne ju dokončiť. s účelným vyhadzovaním som sa nestretol, ak pominiem niektorých skúšajúcich. to tu nebudem rozoberať

pon 12 lis 2012 18:04
Nováček
Nováček

Odpovědět s citací
som v 3. rocniku geodezie a kartografie na FAST,,, co k tomu povedat,,asi to rozoberiem po urcitych strankach. Z hladiska narocnosti je to podla mojho nazoru tazky odbor, ked sa na to pozriem statisticky, v prvaku (2010) nas nastupilo do rocniku 80, po prvom rocniku nas bolo 35, z toho ukonceny rocnik nas malo 5, samozrejme ze ak nedas nejaky predmet v jednom roku mas na to narok v druhom, nic sa teda nedeje. V prvaku sa to teda dost pretriedilo, teraz v tretiaku nas je cca 30, z toho ku statniciam ide asi 7 ludi. Statistiky hovoria samy za seba.

Co sa tyka reality a teda urvoni jednotlivych predmetov,,, zvladnut sa to da, aj ked sa ti z pociatku bude zdat nejaky predmet totalne nespravitelny, postupne sa cez to prekuses, jedine co ti treba je chciet, mat motivaciu dotiahnut to do konca a udat si priority, ci chces zit aj aky taky studentsky zivot alebo sediet iba nad knihami. Ja to zvladam tym stylom ze ked treba tak zacnem poriadne makat a dotiahnem to, inak to dost flakam, hlavne pocas semestra. Ked som sa rozhodoval medzi vysokymi skolami, vahal som medzi geodeziou a medicinou, nakoniec som sa rozhodol pre geo, hlavne kvoli tomu, ze som sa bal ze medinu nebudem zvladat. Teraz by som sa rozhodol pre medicinu, uroven je podla mna porovnatelna.

Ked som si podaval prihlasku do Brna, siel som sem s tym ze som mal v hlave urcite idealy, chcel som studovat prestiznu skolu, tieto idealy vsak velmi rychlo opadli, stacila prva hodina geodezie kde profesor cely cas rozpraval o tom ake je tazke byt geodetom, ze je to trapenie na cely zivot, najst si pracu a uzivit sa, ze aj tak budeme mat cely cas len same problemy, ze mame ist mozno studovat nieco ine,,, a podobne sracky,,, mna to od geodezie neodradilo, ma sirokospektralne vyuzitie a nemyslim si ze je to zabity odbor, no sklamal ma pristup ucitela, ktory namiesto toho aby ta motivoval, sa pokusa odradit ta od toho,,, a v tomto duchu sa to vlieklo dost dlho, prakticky cely druhak a da sa povedat ze ani teraz v tretiaku to nieje ine, vynimkou je pisanie bakalarskej prace kde mas uz ako taky pocit ze robis nieco viac na urovni a beru ta konecne trosku vaznejsie.
Na celej katedre geodezii mi hlavne prekaze pristup vyucujucich, si pre niech len akysi material, nemaju ta za nic, samozrejme cest vynimkam, aj take sa tu najdu.
Neviem ako je to na inych skolach, nestudoval som inde, co vsak pocuvam tak vacsinou s tebou inde jednaju ako s clovekom ktory ma predpoklady na to, ze dosiahne titul a teda na urcitej urovni. Tu nemaju problem sa ti vysmiat do oci. Strop bol tento rok jedne predmet, z 30 ludi dostalo zapocet cca 10 (ostatni predlzuju studium o rok...), nedali ti narok na opravny zapocet, ked si chcel nieco konzultovat tak ta jednoducho s usmevom na tvari odbili ze ich sa to uz netyka. Ucitel by mal mat snahu dat ti sancu pokial mas snahu. Ale to len tak bokom...
K pikosam geodezie patri partia ucitelov ktori nemaju problem drzat si konstantnu hladinu alkoholu cely zivot. Velakrat sa stalo ze na cvicenie (dokonca parkrat aj na skusku) prisiel ucitel ako z tretej cenovej kategorie. A to sklame. Je to ubohe. Ucitel by mal byt vzorom.

Predmety sa zvladat daju, pokial ti to ako tak pali a dokazes sa ucit stylom, ze tomu aj rozumies tak by si nemal mat az taky problem. Medzi najvacsie masakre geodezie patri asi matika. Uci ju stary 70 rocny chlap ktory ma svoje zasady, spravit u neho zapocet je vyhra, skuska uz nie je az taky problem. Matiky su tu 4 + statistika, pozemne stavitelstvo ma matiky myslim 2 + statistiku, mal som spolubyvajuceho ktory bol stavbar a v porovnani s nim sa mi geodezia zdala o dost tazsia. Je ale dost tazke to porovnavat. Celkovo narocnost geodezie oproti pozemnemu stavitelstvu je asi preto vacisa, lebo ku tebe pristupuju subjektivnejsie, osobnejsie, ucitelia si ta pamataju, maju viac priestoru na skusanie kedze nas je 30, skusky byvaju vacsinou komibinaciou ustnej a pisomnej casti.
Cela geodezia je len o matematike, kazdy jeden predmet, ak teda nemas matiku rad tak radsej chod inym smerom.

Co sa mi na geodezii v Brne paci je ze uz prakticky od prvaku mas skusenost s meranim, programy na cviceniach funguju tym stylom ze ti nieco zadaju a ty to musis sam zmerat a vypracovat (napriklad park na Kravej Hore, vytvorit ucelovu mapu v meritku podla noriem)... Kazdy rok sa chodi na vyuku v terene kde si 2 tyzdne a kazdy den niec meras. To je an geodezii to najkrajsie, nesedis zavrety v kancelarii ale polovicu casu travis v prirode.

Geodezia sa tu v okoli podla toho co viem da studovat v Bratislave, v Ziline, v Prahe a v Ostrave. Kamarat studuje v Blave, je to tam podla toho co hovori o cosi lahsie, no v Brne je to kvalitnejsie, je tu viac praktickeho. V Prahe studovalo par spoluziakov ktori prestupili potom do Brna, a hovoria ze tu je to o cosi tazsie. O Ostrave ani o Ziline nic viac neviem.

K tejto teme by som vedel napisat este strasne vela, ak by si chcel vediet nieco viac tak kludne napis spravu.

Na zaver, je treba si uvedomit, ze studujes hlavne odbor, ak ho chces vystudovat tak ho vystudujes, cez kazdu prekazku sa prekopat da
Drzim palce v rozhodovani :wink:

sob 19 led 2013 02:12
Profil ICQ YIM
Odpovědět s citací
Ahoj, dík za odpověď. Rozhoduji se samozřejmě mezi více obory, nějaká přihláška nejspíš půjde i na strojárnu nebo na Mendelku. Průmyslováci to mají lehčí, mají už jasnou představu, kam se budou hlásit a co od toho očekávat .) U geodézie jsem si myslel, že by mi mohla být z technických oborů bližší. Ta statistika a náročnost mě ale tak trošku odrazují, zvlášť když porovnám uplatnění s absolventy jiných programů na fakultě. Možná ještě napíšu, dík.

čtv 24 led 2013 15:35
Odpovědět s citací
ja by som mal takuto otazku...studujem informu 2. rok...strednu mam geodeziu a kartografiu...som myslel ze bude pre mna lepsie studovat informu lenze ta geodezia mi chyba :/ ale ked som uz tu tak uz toho bakalara nejako dostudujem...ale ing studium by som si chcel dorobit uz radsej na nejakej geodet. skole.....viem ze ked mam uz bakalara tak sa da robit ing studium dorobit aj v inom obore len musim robit prijimaciu skusku..ci s tym mate nejake skusenosti a ci by potom bolo tazke to ing studium?? diki:)

úte 12 bře 2013 16:37
Odpovědět s citací
Dobrý den, chtěl bych jít na Geodezii, ale nevím jestli si dát Geodezie,kartografie, a nebo Geodezie, kartografie, geoinformatika. Co byste mi poradili? Je ta geoinformatika navíc velká výhoda? Je ta geoinformatika navíc, a nebo na úkor něčeho jiného? Nerad bych si totiž bral něco těžšího. Znám pár lidí, kteří nezvládli G+K, tak si nechci brát něco ještě těžšího. Děkuju.

stř 14 led 2015 15:40
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 8 ]