Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pon 18 lis 2019 20:49

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
 Studium mechatroniky 
Autor Zpráva
Odpovědět s citací
Příspěvek Studium mechatroniky
Ahoj, jsem na konci třeťáku na gymplu a přemýšlím, jako každý, co studovat na vš. Ve škole mě baví fyzika a matematika a vždy mě fascinovaly různé mechanické stroje a elektrotechnika, a proto jsem začal, v poslední době, přemýšlet nad mechatronikou. Ale četl jsem, že se toho na škole moc nenaučili a matematika s fyzikou taky prý nic moc. Nevím. A ke grafickým programům prý taky nepáchli... To mi přijde jako nesmysl, ale je možnost, že to psali naštvaní a ublížení studenti. Takže bych rád slyšel objektivní názor. A zajímalo by mě, co se v tomto oboru naučím a co bych potřeboval znát před nástupem na vš.

Díky za plnohodnotné odpovědi.

pon 20 čer 2016 20:19
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Studium mechatroniky
Jestli grafickým programem myslíš CAD(Invertor, Catia, Solidworks...), tak na ty nebyl ani jeden předmět, což je upřímně fakt průser. Matika a fyzika je těžká, ale dá se zvládnout(jsou i horší předměty). Přišel jsem z gymnázia a bez znalostí elektrotechniky/elektroniky, težko říct. Pokud nemáš ty znalosti základů(at už ze školy nebo jako nadšenec, bastlíř), tak je to složité. Naučit se dá všechno, ale problém je, že se v odborných předmětech jedou zbytečné složitosti a základům se nevěnuje moc pozornosti. Možná zapojit se do mechlabu hned v prváku. Dodělal jsem bakaláře, všechno jsem dal na poprvé, ale moje praktické znalosti(něco vytvořit) jsou na bodu mrazu.

Težko říct, je to hrozně INDIVIUDÁLNÍ a OSOBNÍ POHLED, musíš si to rozmyslet sám.

stř 29 čer 2016 09:00
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Jsem absolvent BS Strojní inženýrství a MS Mechatronika (2010).

Pokud jsi ochotný se učit něco sám v předstihu pro to, abyses mohl něco naučit, o čem ještě nevíš, jak to v praxi využiješ (což je asi 1% nejpoctivějších studentů), tak Ti mohu v předstihu pogratulovat k titulu u jakéhokoliv oboru. Problém je, že na to člověk prostě sere a je línej.

Ale dle mě nic dopředu se učit nemusíš. Spíš se snaž využít na max. čas strávený ve škole. To je i účast v MechLabu.

Co myslíš grafickými programy? Jestli CAD, tak minimálně Autodesk Inventor si zapsat můžeš. Stačí umět v jednom CADu, jiné se doučíš v zaměstnání (firmy s tím počítají a proškolí si Tě). Pokud budeš mít možnost i na kurz povrchového modeláře (Rhyno, 3ds Max), tak je dobré se s nimi potkat.

Zbytek bych věnoval spíš učení se programovat. Taky aspoň jednu oblast... SW aplikace, mikrokontrolery, za sebe preferuju LabVIEW, které je stále rozšířenější především při vývojovém i výrobním testování, jež jsou pro člověka s mechatronikou ideální obory. Pro LabVIEW doporučuju si dát diplomku u Houšky na ÚAI.

ned 11 zář 2016 09:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
Odpovědět s citací
Právě dodělávám Bc. na mechatronice.
Není to ideální, je tam pár zbytečných předmětů, pár horších vyučujících, něco se ale pořád mění a zlepšuje.

Několik pádných důvodů, proč je to pro mě jeden z nej oborů na FSI a proč jsem rád, že tam jsem:
(tyto důvody se o většině ostatních oborů brutálně nedají říct :/)

- je to moderní obor, vyučující se snaží o problem-based learning, projekty, týmovou práci, praktické zkušenosti
- MECHLAB - skvělá laboratoř - prostor, kde můžeš libovolně trávit svůj volný čas, pít skvělé kafe skoro zadarmo, používat mikrovlnku, kuchyňku, pájku, komply, mikrokontrolery, karty, součástky, a hlavně je tam kupa skvělých doktorantů a dalších lidí, co ti se vším poradí
- podle všeho jsou absolventi hodně žádaní a mají druhé nejvyšší platy ze všech asi 20 oborů (po fyz. inženýrství)
- učíš se docela dost ode všeho - široký záběr, ale jen to nejdůležitější, ve výsledku si myslím že v součtu umíš víc než kdybys absolvoval většinu ostatních oborů (prostě čichneš ke klasické strojařině, k programování různých jazyků, elektro samozřejmě, zpracování signálu a řízení...)
- to poslední umí docela málo lidí a je to ceněno zlatem
- mladý mechatronik, hotový kouzelnik - naučí tě inženýrsky myslet a to je to hlavní
- je to jeden z mála oborů, co můžeš studovat, pokud se chceš dostat k vývoji robotů a různých spešl systémů
- studium není tak brutální na šprtání, hlavní je myslet a věnovat té škole čas a úsilí, musíš se naučit spoustu věcí, ale nic z toho asi není tak intelektuálně těžké (možná o kapku lehčí :D), jako třeba fyzikální nebo matematické inženýrství. Nejtěžší zkoušky budou ty předměty, které z mechatronikou souvisí trochu méně..
- jsi v tlupě pouhých 20-30 lidí a vytvoříte kolektiv, na jiných oborech je studentů někdy mnohem víc a poznáš je méně... (máš pořád stejný kroužek)

- matematika a fyzika je výzva, ale pokud jsi na gymplu neměl problém, tak nebudeš mít ani tady ,je to přirozené pokračování (a z poloviny opakování)
- o CAD/ inventor se neboj, to je trochu složitější malování, hlavní jsou ty principy a zákonitosti, podle čeho a jak kreslit a konstruovat, a to tě naučí víc než dost

Zápory:
- aby ses opravdu naučil dobře celý záběr mechatroniky, dobře bastlit elektriku, programovat a pracovat s mechanickýma věcma atd... tak to chce dost volného času. Odhadem celou dobu tak jednou za 14 dní 1 den zůstat ve škole déle a věnovat se tomu. A začít pracovat na bakalářce brzo, na tom se naučíš nejvíc...
- spoustu z toho, co musíš umět, se na předmětech dostatečně nenaučíš, je třeba projevit zájem a zapojit se prakticky, pak se vědomosti a zkušenosti pohrnou

Doporučuju ti seznámit se s ostatními obory na strojní/elektro/informatice fakultách... přečíst si o nich něco, navštívit jejich stránky a podívat se třeba na skladbu předmětů na stránce vutbr.cz - záložka studium - studijní programy...

GL

čtv 15 pro 2016 21:51
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 4 ]