Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 22 zář 2019 20:15

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
 Mechatronika 
Autor Zpráva
Odpovědět s citací
Příspěvek Mechatronika
Jsem ve třetáku na střední a uvažuju nad tímhle oborem, docela mě to zaujalo ale nikde na netu si o tom nemůžu najít více. Myslíte že se tam neztratím, když ted už ani nemáme třeba fyziku a celej můj gympl je zaměřenej spíš humanitně, takže vůbec nemám nějaké technické základy a vůbec ničemu nerozumím? Na druhou stranu mám k mat-fyz blízko a obojí mi vždy šlo bez problému. Co se mám doučit, než se tam budu případně hlásit? Díky

ned 09 bře 2014 18:01
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Mechatronika
Jestli se chystáš na strojárnu a tvůj humanitní gympl matematiku a fyziku moc neřeší, tak si myslím, že by ses tyto předměty měl určitě snažit doučit sám.
Co se matematiky týče, tak bych doporučoval doplnit si chybějící znalosti pomocí této sady učebnic: http://www.martinus.cz/serie/matematika ... wwodx0gAAw s tím, že díly, této sady, zaměřené na posloupnosti a řady a na stereometrii nejsou pro vysokou až tak důležité (alespoň podle toho, co nám říkal náš učitel na gymplu), naopak celkem důležitá je třeba analytická geometrie, funkce a goniometrie a asi ze všeho nejdůležitější je mít základní znalosti z diferenciálního a integrálního počtu (poslední díl této sady).
K doučení fyziky můžeš použít internetovou encyklopedii fyziky: http://fyzika.jreichl.com/ kde je veškerá středoškolská fyzika. Ve fyzice by se zase, podle mého názoru, nebylo nutný zabývat astrofyzikou, speciální teorii relativity nebo fyzikou mikrosvěta.
Poslední předmět, který by se ti hodilo znát je deskriptivní geometrie, která se ale podle mě samostudiem učí celkem těžko. Máš však možnost se v prváku přihlásit do semináře z deskriptivy pro ty, kteří z ní nemají žádné znalosti, takže by to při troše štěstí mělo taky jít zmáknout.
Doufám, že jsem ti pomohl, a celkem s tebou soucítím :D já jsem taky z gymplu, tento rok maturuju a už se nemůžu dočkat, až se budu moci jednou pro vždy zbavit knížek do literatury, Zsv a jiných humanitních nesmyslů :D

ned 09 bře 2014 20:00
Odpovědět s citací
Ano přesně, toho dějepisu a ZSV už mám po krk, nedá se to naučit. Matiku naštěstí máme celkem normálně, zrovna analytickou geometrii berem, takže to snad bude v pohodě a z fyziky mám dobrovolný seminář. Ale nevadí třeba na tu mechatroniku, že nevím ani zblo o programování? Mám se to doučovat už teď, nebo mě to všechno naučí tam? Mimochodem jsem holka. ;)

ned 09 bře 2014 20:04
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Skoro každý se něco doučuje a navíc se dneska ani moc nečeká, že toho studenti nakombinovaní z různých škol nějak moc znají, takže se hodně opakuje :-) neboj. Důležité je, aby nebylo třeba dohánět všechny předměty najednou. Když jsi z gymplu, budeš mít v prvním semestru dost starostí s konstruováním, v druhém asi s elektrem. Jestli budeš matiku a fyziku z větší části znát, neměl by to být problém.
Pokud jde o programování, pohledem na studijní plán (přímo tento obor nestuduji) se mi zdá, že ho tam moc není.

ned 09 bře 2014 20:19
Odpovědět s citací
No jak je to s programováním to ti už s takovou jistotou neřeknu, ale podle toho, co jsem si teď v rychlosti pročetl ve studijním plánu, tak by to snad nemělo být až tak strašný - našel jsem celkem 3 předměty. Zdá se, že se to všechno probírá od základů, ale musíš počítat s tím, že to bude celkem rychlý a hodně se toho budeš muset naučit stejně sama. Jinak se tam asi setkáš s jazykem C při programování mikrokontrolérů, a možná s C# a C++. Materiálů pro naučení alespoň základů těchto jazyků je na internetu celkem dost, ale hodně jich taky je bohužel v angličtině. Třeba na ulozto.cz určitě něco v PDF najdeš, C# se dá učit přímo z webu microsoftu: http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... 00%29.aspx , na C++ se mně osobně líbí například knížky napsané přímo tvůrcem tohoto jazyka, Bjarnem Stroustrupem: http://www.stroustrup.com/Programming/ , tato knížka se ale na internetu těžko hledá.
Podrobnosti ke všem předmětům u jednotlivých oborů na VUT se můžeš pročíst zde: http://www.vutbr.cz/studium/ects-katalog/programy .
Jinak bych ti snad ještě zkusil navrhnout, jestli nechceš zapřemýšlet třeba nad mikroelektronikou na elektrotechnický fakultě, budeš tady mít sice víc té elektroniky a všeho, co s tím souvisí, ale zase na druhou stranu budeš ušetřena celkem těžké deskriptivy, konstruování atd :wink:

ned 09 bře 2014 20:41
Ukecanej
Ukecanej

Odpovědět s citací
vicemene vse co potrebujes pro studium se naucis tam, neni to tak ze by predpokladlai ze vsichni budou umet, programovat, integrovat atd atd.

ned 09 bře 2014 20:52
Odpovědět s citací
Čsu, jsem přesně tvůj případ. Šel jsem na mechatroniku z gymplu. Ted jsem ve 2. semestru. A asi takhle:
Matika - základní derivace jsem znal ze střední, ale jinak to první semestr těžký vůbec není(stačí se naučit pár vzorců).
Desktriptiva - není potřeba, protože na mmechatronice PG(počítačová geometrie) vůbec není (je na obecným)
Informatika - programovaní v matlabu, celkem se dá když má člověk logický myšlení
Chemie - pro mě pohoda - nějaký promitivní sloučeniny, na gymplu jsem měl o dost těžší
Konstruování - největší peklo. Naštěstí jsem chyt dobrýho cviřčícího, tak to bylo trochu míń hrozný. Ono to není složitý, ale musí ti to někdo dobře vysvětlit a musíš to aspon trochu pochopit. Nejhorší jsou výkresy
Co považuju za nějvětší blbost a diletanství je, že na mechatronice se nenaučíš s CADem, Invertorem ani ničím jiným. Když umíš dělat výkresy na PC, tak je to o milion procent lepší - při opravě nemusíš kreslist znova tužkou celý výkres, ale jen opravíš a vytiskneš znovu. A třeba na FEKTu na oboru silnoproud se v prváku učí Solidworks a Invertor - na mechatronice nic. Jako nakonec jsem se s tím AutoCadem naučil, ale trvalo mi to dlouho a stejně toho hodně neumím, nebo to dělám zbytečně složitě(neznám různý fintičky).

Fyzika - až 2. semestr. netřeb řešit

Jinak pokud tě baví elektro a strojařina, tak si to klidně dej. Ale pokud chceš něco technickýho s matikou a fyzikou, pak je podlě mě lepší fyzikální inženýrství. Je to možná o něco těžší(víc fyziky a málo strojírenství a elektra), ale zas pak máš lepší uplatnění. Protože ti stačí ta teorie co se naučíš na VUTu a klidně v tom oboru můžeš být nejlepší. Na mechatronice se sice něco naučíš, ale ta praxe jako práce s CADama, programování mikroprocesorů, bastení robotů a zažízení... prostě chybí(když to člověk neměl na střední nebo ve volným čase setrojuje doma roboty). Kdych se rozhodoval ještě jednou, tak bych šel spíš na fyzikální inženýrství.

Nejhorší je, že nikdo pořádně nic nevysvětluje, takže jsem se principy toho co dělat(jak co počítat) učil sám z netu. A až uvidíte testy a zkoušky z konstuování, tak budete ještě rádi vzpomínat na ZSV a literaturu :finga: :finga: :mrgreen:
Takže hele jsem ve 2.semestru(letos jsem začínal), takže tohle neber jako názor někoho extra zkušenýho, číst knížky mě vždycky bavilo, akorát už na to nemám čas. JInak všechno jsem nakonec udělal i s průměrem na propěchový stípko :butthead: ,ale škola mě docela zklamala nebo jsem od toh čekal něco jinýho možná, nevim. Popřemešlej ještě třeba nad mechatronikou v Liberci nebo nejakým oborem na ČVUTu.

ned 09 bře 2014 20:53
Odpovědět s citací
Aha, no já si představovala že z mechatroniky je právě pak uplatnění hodně dobrý. No rozhodně nechcu pryč z Brna, to každopádně. Aspoň jste mě uklidnili s tím programováním, nad tím fyzikálním inženýrstvím popřemýšlím. Na druhou stranu přes všechno mám v rodině odborníka který je schopen mi naprosto se všemi problémy a programy poradit a pomoct, všemu tomuhle rozumí. A to elektro mě docela láká. Každopádně díky za všechny tipy a rady ;)

ned 09 bře 2014 21:17
Odpovědět s citací
A ještě jsem se chtěla zeptat, jak je to s přijímačkama?

ned 09 bře 2014 21:25
Odpovědět s citací
Schválně si najdi třeba praxe a stáže ve firmách (třeba Honeywell) co chtějí - většinou tam ten CAD nebo něco praktickýho je. Já neříkám, že uplatnění je pak špatný(ale ve 2.semestru to ani nemůžu dost dobře vědět), to asi není. Jen já prostě po tom jednom a půl semestru neumím absolutně nic použitelnýho v praxi(a moc nevěřím, že se to za těch 5 let změní) a nedokážu si představit co bych v nějaký firmě mohl dělat užitečnýho(třeba brigádně při studiu). Leda zametat nebo vařit kafe.

Jinak nejdůležitější je co TY sama chceš dělat. Pokud tě láká to elektro v kombinaci se strojařinou, tak to skus. Tyhle subjektivní názory jsou většinou stejně uplně k ničemu, protože to každej vidí jinak, takže bych se podle nich uplně neřídil. Jinak na FEKTU v Brně je obor automatizace a měřící technika, tak na to hoď očko.

Třeba s tím uplatněním, věřím, že ten kdo je dobrej se uplatní s mechatronkou hodně dobře. Nevim, nerad bych ti psal něco co není pravda, zkus zajít na dny otevřenejch dvěří, kde josu ti starší lidi, co mají větší přehled jak já.

Přijímačky - podivej se na podminky pro prominutí. Loni bylo pro NSZ z matiky nějakej percentil, známky z maturity... já přijímačky nedělal, brali mě na NSZ (matika percentil - brali víc jak 60)

ned 09 bře 2014 21:35
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Všude se začíná základní teorií, nějaké základy jsou nutné. Mj. je zde právě čas pro srovnání lidí z různých škol. Třeba na FEKTu začne větší profilování pro konkrétní obor přibližně od 3. semestru.
Kdo si není jistý, kam jít, doporučuji projít si skladbu a obsah předmětů spíš než číst propagační řeči o oboru. Jednotlivé fakulty i obory jsou konkurenční, přetahují se o studenty, a slibované věci tudíž nejsou vždy zcela pravdivé. Bohužel znám několik lidí, kteří jsou zklamaní ze svého studia, které vůbec není o tom, co čekali. Podívej se, jestli je na tom oboru to, co chceš a není tam moc toho, co nechceš.

ned 09 bře 2014 21:49
Ukecanej
Ukecanej

Odpovědět s citací
ja bych sel na obecny obor, tam beres teoreticky vse a pak na ing muzes jit na cokoliiv, takze treba zjistis ze te zacnou bavit materialy nebo technologie a nejsi vazan ciste na mechatroniku. s tim cadem tak na obecnym se uci uz v 1 semestru, ale je to takovy rychlokurz jak se to ovlada, pak si k tomu musis sednout sam a naucit se s tim. rekl bych ze predmety jako konstruovani vzhledem k tomu co prijde pozdeji patri mezi lehci. tam se staci naucit jak se co kotuje a zobrazuje (velice zjednodusene) a je to zadne vypocty atd..

pon 10 bře 2014 17:36
Odpovědět s citací
To, že na mechatronice NENÍ ani jeden předmět zaměřenej na CAD a CAM programy, je ostuda strojní fakulty. Práce s Autocad, invertor, catia, solidworks... jsou dneska základ a že to na mechatronice není(nic z toho) je, slangově řečeno epic fail.

čtv 13 bře 2014 13:51
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 13 ]