Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 22 zář 2018 07:02

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 FCH VUT vs. VŠCHT 
Autor Zpráva
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Sorry, ale argumentovat se studií, která je cca 5 let stará je celkem blbost. Za tu dobu se toho na všech fakultách hodně změnilo a změnil se i trh práce.

pon 07 kvě 2012 05:35
Profil ICQ
Odpovědět s citací
Příspěvek Fakta
Logické i myšlenkové pochody MartinaK jsou zvláštně pokřiveny.
Celé komentáře k výstupům z
http://www.vutbr.cz/fakulty-a-soucasti/ ... 008-p38223 jsou zcela subjektivním dojmem.

Nelze porovnávat uplatnitelnost chemiků vůči například elektrotechnikům. Samozřejmostí je, že uplatnitelnost elektrotechniků a strojařů (a dalších) je v dnešní době mnohem výraznější než chemiků. Do všeho se promítá koncentrace průmyslu a nezaměstanosti (rozdíl) mezi čechy a moravou.
Viz
http://www.prumyslove-zony.cz/blog/prumyslove-zony-53 (počet průmyslových zón na moravě je menší než v čechách)
a
http://tn.nova.cz/zpravy/ekonomika/kde- ... kraju.html (nezaměstanost je na moravě větší)
Z toho lze usuzovat, že jakýkoliv absolvent vezme první práci jaká se mu zamane a nebude se dvakrát rozmýšlet.

Pokud se podíváme do tabulky absolventů na konci souboru http://www.strediskovzdelavacipolitiky. ... 0_2011.pdf zjistíme, následující data:
Pro Čechy:
VŠCHT 2,4 %
Pardubice fakulta chemicko-technologická 3,4 %
Karlova univerzita - přírodovědecká fakulta 3,8 %
Pro Moravu
FCH VUT 5,2 %
Masarykova univerzita - přírodovědecká 10,9%
UPOL - přírodovědecká 10,6 %
Univerzita ostrava - přírodovědecká 17,2 %

Takže v porovnání s ostatními moravskými univerzitami se zaměřením na chemii májí studenti FCH VUT daleko lepší uplatnitelnost. Navíc se do uplatnitelnosti promítá koncentrace průmuslu a celková nezaměstnanost na moravě, takže se poté nedivím, že studenti chemických fakult (porovnáním například uplatnitelnost u masarykovy univerzity přírodovědy a informatiky) mají horší uplatnitelnost, s čímž souvisí i doba hledání zaměstnání a případná práce mimo obor.

Potom tedy tvrzení MartinaK pro tabulky jsou zcela jeho subjektivním dojmem a zaujetostí vůči FCH VUT v Brně.

P.s. pro MaritnaK: Osobně (pokud chcete) Vám ukáži elektronické přednášky a skripta (ke kterým mají přístup jen studenti FCH - elearning), ale pod podmínkou, že zde zveřejníte svoji diplomovou práci, aby si ostatní mohli o Vás udělat obrázek.

stř 09 kvě 2012 13:26
V.I.P.
V.I.P.

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Duplicitní příspěvek smazán

stř 09 kvě 2012 14:42
Profil ICQ
Odpovědět s citací
Příspěvek 
To Bilajz: O.k. přehlédl jsem, že se forum stránkuje a neroluje, takže jsem nechtě přidal další vlákno.

stř 09 kvě 2012 15:25
Odpovědět s citací
Příspěvek Postoj ke kritice
Přijimám kritiku, ale jen takovou, která je konstruktivní a objektivní.
Pokud někdo bude kritizovat něco jen dle svého osobního mínění, nepodloženého žádnými objektivními a současnými informacemi, klesá úroveň samotného kritizujícího!!!

Takže jakákoliv kritika, která není podložena objektivními informacemi, nemůže být ani brána v potaz. Například vyvozovat kvalitu vyučujících jen z tvorby skript je stejné jako kdybych posuzoval auto jen podle výkonu motoru.

Osobně vím, co vše je na FCH VUT špatně, ale nemůžu to porovnat s jinými univerzitami, protože nevím, jaké to je na jiných chemických školách a tedy by se jednalo čistě o subjektivní posudek.

Proto se k dalším nepodloženým, subjektivním a neaktuálním kritikám dále nebudu vyjadřovat. Samotný kritizující se tímto snižuje a je jen na každém, jak moc jeho tvrzení budou brát vážně.

Stanlys

stř 09 kvě 2012 17:03
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Stanlys: Mícháš jablka a hrušky, protože na PřF jsou vedle chemie i další obory - a dokonce jich je mnohem víc, než jen obory čistě chemické. Navíc se jednotlivé PřF v oborovém spektru podstatně liší (např. UK nemá matematiku a fyziku, UPOL je již od bakaláře specializovaná,...), takže nelze použít ani jako referenční rámec poměr nezaměstnanosti absolventů jednotlivých přírodověd.

stř 09 kvě 2012 17:35
Odpovědět s citací
Příspěvek ????
Pozerám sa, že všetci viete o našej fakulte toho hrozne moc, žial jediný kto sa tam momentálne vyskytuje a teda môže niečo hovoriť o pomeroch je Stanlys, a ja. Informácie z druhej ruky, 5 a viac rokov sú v dnešnej dobe vážne irelevantné. Máme pod sebou množstvo projektov, naši vyučujúci (netvrdím, že všetci) ale väčšina má zvučné meno vo svojom obore. Mám menovať? To hlavné gro sú odborníci, ktorí sa môžu zrovnávať s hociktorým iným profesorom, či docentom na UK, VŠCHT, UPOL atd. Skriptá nie sú hlavnou podmienkou pre hodnotenie fakulty ako tu prezentuje pán Martin K. ono v dnešnej dobe, sa bežne deje, že napríklad vykopírovaný slajd z biochemky človek nájde v štúdijných ioporách inej fakulty. A pri tom ako sa dnes kradnú výsledky, píšu práce za peniaze, či kopírujú članky, čo je veľmi zaujiímavý celosvetový fenomén, tak sa ani nedivím, že nové skriptá sa nepíšu, no a samozrejme sa odporúča zdrojový/primárny autor :-)

Uplatniteľnosť absolventov v praxi? Ja sama idem tento rok štátnicovať a v životopise mám 2-ročnú prácu vo firme, projekty, či prax. Nemôžem sa sťažovať, že by mi niekto niekde povedal, že ma nevezme, lebo som z FCH. Druhá strana je, že koľko študentov myslí do predu na začarovaný kruh - som študent, študujem, hľadať si nejakú trápne platenú brigádku v obore nebudem, ale pôjdem radšej vykladať zboží v Tescu, pak absolvujem a chcem sa zamestnať v obore. Hm, a zrazu ma nechcú zamestnať? No kde je chybka? Väčšina mladých nemyslí do budúcna a žial keď sa neprejaví iniciatíva, tak nemôžeme očakávať, že sa z nás inde posadia na zadok, ni? A nikto nemôže čakať v dnešnej dobe, že keď je Ing. tak je niekto - to by potom nepracovali rôzne slečny s takýmto titulom v obchodoch s dámskou módou. Je proste jedno kto má akú školu či titul, ale to jak sa dokáže obracať....A potom môže mať aj strednú...

Jediná vec, čo mi napadla pri prečítaní príspevku pána MartinaK. je, že žial je vážne ublížený a podcenil túto dobu a jeho náraz s realitou očividne hodne bolel.

stř 09 kvě 2012 17:55
Odpovědět s citací
Příspěvek 
To anonymní: Ano jsem si vědom, že míchám jablka s hruškami, ale stále míchám jen ovoce. Ono potom v průmyslu je celkem jedno, jaký druh chemické či přírodovědné studoval (vím z vlastní zkušenosti). Často se stává (například), že kvůli příjmu je člověk co studoval ochranu životního prostředí vzat na pozici výroby a zpracování křemíku.
Proto se celkem stírá jakou chemickou, či přírodovědnou univerzitu člověk studuje. (obzlvášť na Moravě)

stř 09 kvě 2012 18:20
feldkurát
feldkurát

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Buďte v pohodě. http://finance.idnes.cz/prace-v-humanit ... nikani_zuk
http://finance.idnes.cz/humanitne-vzdel ... nikani_zuk

pát 11 kvě 2012 00:13
Profil YIM
Odpovědět s citací
Příspěvek 
To Katz: Ano, taková je situace a jsem si jí plně vědom.

Může mě jenom naštvat, že mě někdo nazve "sebrankou morálních i intelektuálních ubožáků". jelikož už za sebou tři odborné praxe v podnicích a většina mých spolužáků (i v nitších ročnících) má za sebou minimálně jednu praxi. Tomu svědčí například i projekty typu "Chempoint", "Centrum materiálového výzkumu" a část "CEITECu".
Navíc můj čistý příjem v současné době při denním studiu je cca 13 000. takže v podstatě nezáleží jakou odbornou školu člověk studuje, ale jak moc se dokáže otáčet a prosadit.

pát 11 kvě 2012 06:53
Odpovědět s citací
Příspěvek Srovnání všech vysokých škol
Tak konečně co jsem hledal: (2012)
http://www.strediskovzdelavacipolitiky. ... -02-15.pdf

Doporučuji přečíst předem kapitolu 3, která pojednává o situaci v ČR. Jsou zde napsané informace, které jsem zmiňoval již v předešlých komentářích (nezaměstnanost v regionech, úspěšnost jednotlivých oborů a výše mzdy).
Dokonce jedna fakulta VŠCHT má nejvíce doktorandů z celé ČR.

Potom při porovnání chemicko-technologických fakult (na straně 30) lze pozorovat 5% nezaměstanost u absolventů FCH VUT, ta je sice nejvyšší, ale díky tomu, že je na Moravě (a jediná chemická-technická) je to celkem přijatelné. S tím koresponduje i průměrná mzda (v Praze je jasně vyšší a je to zmíněno i v odstavci 3).

Zajímavé si je i projet celý dokument a zjistit, jaká je schopnost uplatnit se + průměrná mzda.

sob 12 kvě 2012 20:27
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Dovolil bych si pouze poznámku k doktorandům na VŠCHT - vzhledem k tomu, že jde o jednoznačně vědecky nejproduktivnější vysokou školu v ČR, je pochopitelné, že bude mít vysoký počet doktorandů. Ukazatele nelze hodnotit izolovaně, jakýkoliv pokus takto hodnotit nahrává kritikům. Tak např. vysoký počet doktorandů (zejm. "z vlastního chovu") může znamenat neuplatnitelnost absolventů nebo velký objem vědecké produkce, vysoká mortalita studentů po prvním ročníku může znamenat skutečnou obtížnost školy zrovna tak jako přístup "bereme každého" nebo dokonce houfné odchody zhnusených kvalitních studentů,...

ned 13 kvě 2012 10:39
Odpovědět s citací
Příspěvek 
To anonymní:

Ano máš pravdu. Chtěl jsem jen poukázat na tvrzení MartinaK, že FCH má nejvíce % doktorandů z VUT (z roku 2007) i když jiné fakulty mají větší procenta.

Já osobně bych před 10 lety na FCH nešel studovat, už jen z důvodu, že to je poměrně mladá škola a než se všechno utřepe, tak to chvíli trvá. Myslím si, že se má FCH VUT dobře našlápnuto, ale bude ještě minimálně 5 let trvat, než jsi to uvědomí i odborníci (z průmyslu) a veřejnost.

ned 13 kvě 2012 11:09
Odpovědět s citací
Příspěvek Skripta, přednášky, výběr školy
MartinK by mohl namítat, že jsem mu nechtěl ukázat skripta a oddůvodňovat to kdoví jakou myšlenkou:

Pro to, že jste na stránkách FCH nenašel skripta a přednášky MartineK mám ještě jedno vysvětlení:
- Neumíte (nevíte kde) hledat a nemáte přístup k interním dokumentům.

Zde jsou dva linky na skripta a přednášky, které jsem musel nahrát na uložto, protože normálně k nim mají přístup jen studenti FCH:
http://www.ulozto.cz/xgnFBt1/praktikum-pdf
http://www.ulozto.cz/xVdkzKz/technologie-maltovin-pdf

Konečně snad MartinK uzná, že od dob (před 10 lety), kdy studoval na FCH VUT v Brně se spousta věcí změnila.

A teď jak vybrat pro uchazeče jakoukoliv nejen chemickou školu.

1) Měl by jsi mít představu, jaký obor chceš studovat.
Vyhledej si všechny školy v daném oboru (u chemie potraviny/technolog)
2) Řekněte si, kde po dostudování chcete pracovat / bydlet.
Ztoho vyvoď, jestli chceš studovat například v Ostravě nebo v Praze. (Pozor na výslednou výši přijmu! Pokud budeš studovat v Praze a následně se vrátíš třeba do Ostravy, příjem bude o třetin nižší).
3) Sám si řekni, čeho by jsi chtěl v životě dosáhnout.
Pokud, chceš mít jen titul a nějakou lepší šanci na trhu práce nemusíš studovat "Karlovku", pokud ovšem chceš vyjet už během studia do zahraničí (třeba v rámci Erasmu) a najít si kontakty, pohledej, kde budeš mít největší šanci jet a nezapomínej na prestiž jednotlivých fakult (univerzit).
4) Už by ti měly zbýt max 3 fakulty na výběr. A pokud máš jak dotazovaný na začátku dvě školy například FCH VUT a VŠCHT, tak pohledej, jaký je studijní plán jednotlivých oborů. Většinou je pár povinných předmětů, ale zbytek si volíš sám a profiluješ se podle toho co tě zajímá, nebo ti jde. Na VUT není problém vytvořit mezioborové/fakultní zaměření. Můžeš studovat například chemii a do toho i elektro v rámci oboru.
5) Po vybrání fakulty a oboru, zapomeň na to, že když dostuduješ budou tě všichni vítat s otevřenou náručí.
Jak se říká, každý je strůjcem svého osudu. Makej na sobě, choď na odborné praxe (i za mizivý příjem), nebuď jak ostatní, kteří si myslí, že se studiem "proflákají" a následně, že dostanou i dobrou práci.

Stanlys

pon 14 kvě 2012 08:15
Nováček
Nováček

Odpovědět s citací
Příspěvek Re: FCH VUT vs. VŠCHT
Zajímavá diskuze na kterou jsem tu narazil. Tak taky přispěji do mlýnu.
Já začal na VUT studovat v roce 2001. Tedy v době, kdy fungoval pětiletý systém studia, tzn. dvoustupňový model (Ing, Ph.D.). Fungovala také nemilosrdně návaznost jednotlivých předmětů. A byl jsem u toho, když se zaběhnutý systém překopával na třístupňový model Bc, Ing, Ph.D., kdy došlo k postupnému zrušení návaznosti předmětů. Mohu tedy lépe srovnat úroveň FCH, než většina zde diskutujících.

Kvalita výuky nejvíce utrpěla právě přechodem na třístupňový model vzdělání, kdy předměty jako matematika, nebo fyzika musely ustoupit ve prospěch "odbornějším předmětům" tak, aby i Bc absolventi měli "odbornou kvalifikaci". Do dnes si vzpomínám, že neudělat Matematiku I znamenalo jistý nepostup do druhého ročníku. Na Matematiku I navazovala jak Matematika II v letním semestru, tak i Fyzika I a ani jeden z těchto předmětů nebylo možné absolvovat bez Matematiky I - platila nekompromisní návaznost předmětů. Matematika a fyzika byly dvou-semestrální předměty a povinné! Nešlo se jim vyhnout! Živě si vzpomínám na kritiku těchto změn ze strany samotných vyučujících. Často jsme o tom s nimi diskutovali.
Také si pamatuji nesmyslné rozhodnutí o tom, že každý ročník musí studenti absolvovat jeden předmět včetně zkoušky v anglickém jazyce, což bylo přímo v rozporu s tím, co jsme podepisovali při zápisu do prvního ročníku a sice souhlas, že výuka bude probíhat pouze v českém jazyce.

Možná se budete divit, ale původní pětileté studium hodnotím velmi pozitivně, mnohem více, než současný model a to i proto, že jsem zažil hodně kvalitních lektorů s mnohaletou praxí ve svých oborech.

čtv 15 bře 2018 14:43
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2