Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 11 pro 2018 08:14

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
 Švédsko - Göteborg - Chalmers 
Autor Zpráva
Odpovědět s citací
Příspěvek Švédsko - Göteborg - Chalmers
čau,
nedávno jsem se vrátil z university Chalmers, mám v plánu jsem napsat nějaký delší povídaní jak to tam chodí, ale to až časem, těd akorát pokud by někdo potřeboval radu, jak to tam chodí,...
kontakty na mě:
mail:tomas.fedra@centrum.cz
jen na zavěr:pokud si ještě nejste jisti, zda jet nebo ne, tak určitě jeďte, erasmus je skvělá možnost jak poznat nove kraje a nove lidi....a ten jazyk ani nemluvě

pon 12 led 2009 00:24
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
mohu potvrdit skušenost, stejná škola, krapet jiný obor. povídání asi psát nebudu, ale klidně se ptejte.
Pepa
kontakty viz lišta :)

čtv 22 led 2009 12:17
Profil ICQ
Nováček
Nováček

Odpovědět s citací
Příspěvek Švédsko - Göteborg - Chalmers
Zdravim všechny,
Slibil jsem trochu vice popsat muj pobyt na erasmu ve Svedsku, studoval jeden(zimni) semestr v Goteborgu na universite Chalmers. Ještě v uvodu bych chtel zminit jednu docela zajimavou adresu http://erasmus-databaze.naep.cz/modules/erasmus/ , na které muzete najit zpravu erasmus studentu po navratu do republiky. Nektere odpovedi berte s rezervou, napr. otazky na peníze, ja jsem si proste vybral peníze z automatu a postupne utracel, ale nepocital jsem, kolik jsem za mesic projedl, popreboval do skoly, party, vylety,….
V nasledujicim textu jsou vybrany casti z hromadnych mailu, které jsem posilal kamarádům, takze tu jsou ruzne moje zážitky a postrehy ze zivota, vyletu, party, atd. ještě bych se chtel omluvit za diakritiku, ve Svedsku jsem z duvodu rychlosti psal bez diakritiky a ted mam moc práce abych to prepisoval.
Ještě par slov o tom, jak to vypadalo před odjezdem:
Studuji FSI, na které není moc lidi, kteří by chteli vyjet na erasmus, proto tu není zadny pretlak studentu a vyjet je opravdu jednoduche, vetsinou bez pohovoru. Staci vyplnit asi 4 formulare jako primasky na erasmus pro skolu a dále komunikovat s prijimaci universitou. To nekdy muze byt i velice sdlouhave (muj pripad). Prijimaci universita mi nekdy v breznu potvrdila, ze me berou, ale bylo to pouze jako část emaiu-nic oficiálního. Na další vyzvy o vraceni potvrzenych dokumentu a další informace se neozyvali. Az koncem cervna jsem dostal další email s informacemi a odkazem na společnost zarizujici koleje (na VUT je to KaM). Do meho odjezdu asi 20.srpna nasledovaly ještě 2 emaily ze skoly, z koleji komunikovali vice. Ve Svedsku zacina škola 1.9., proto ten drivejsi odjezd. Semestr je rozdelen na 2 casti (guartery-7 tydnu), v kazdem se studuji 2 predmety. Po kazdem quarteru je tyden zkouškového (jeden pokus na ucitelem zvoleny termin) a nasleduje další quarter. Nepodarenou zkousku lze opravit na konci semestru. Ucitele na opravovani zkousek nespěchají, 3 tydny není problem.

a ted uz teda k tomu, jak to zatim vse probihalo.....
dopoledne jsem nasedal v praze u florence do auta ke kamaradum a spolecne jsme vyrazili na sever.....(hodinove zpozdeni busu na ceste do prahy nastesti nebylo tak zavazny)....v aute se sedelo pohodlne a cesta ubihala celkem dobre, na nemeckych hranicich jsme udelali prvni prestavku a uvitaci sms od operatora na sebe nenechala dlouho cekat... :)....po pauzicce jsme najeli na dalnici a ta nas dovedla az do Rostocku. sem jsme prijeli kolem 18h a trajekd mel odjizdet v 23h, takze nam zbylo dost casu na jidlo a par fotek v pristavu:)
....nalodili jsme se bez problemu, ale v autech nas nenechali a kajuty jsme taky placeny nemeli (chudi studenti:))takze nas cekala noc nekde na lavickach, nastesti v lodi byla mistnost s napisem "rest and sleep" takze jsme meli vyhrano, zabrali jsme nekaje fleky a sli se podivat na palubu, bylo tam ovsem docela zima, tak jsme se presunuli do spaci mistnosti, tam nam delal spolecnost cesky zajezd a jeste nejaci rusaci, no nastesti jsem byl docela utahanej, tak jsem na par hodin zabral.....rano bylo probuzeni docela brzo...asi v 5:30...a za hodku uz jsme opousteli trajekt...uz si ani nepamatuju nazev svedskyho pristavu...jeste nas cekalo asi 300km do goteborgu, meli jsme v aute 2 GPSky, takze jsme vsechno nasli v pohode. akorat jsme chvili museli hledat free parking:)v centru jsme se prihlasili k ubytovani a pak hura na periferii, kde mame koleje, skola je vzdalena od koleji podle hrubyho odhadu na mape asi 5km vzdusnou carou, coz je na pesi dost daleko, salinkarta je dost draha:( jeste by se to dalo na kole, ale to dnesni pocasi mi to celkem rozmluvilo...celej den byly prehanky a nekdy i dost vydatny...njn, sychravy podzim:( aspon ze ten prijezd na koleje mi zvednul naladu, je to sice panelak, ale uvnitr je to dobry...jsou tu spolecne byty pro 4 lidi, kazdy ma svuj vlastni pokoj a dohromady mame zachod, koupelnu, mistost na kramy, kuchynku se dvouma lednickama a prostorny obyvak:)

V nedeli mi maria(spanelska spolubydlici) navrhla, at jdu s nima(maria a jokin-taky spanel) do centra na pamatky, bylo nadherny pocasi(skoro na kratase), tak proc sedet doma??:)vyrazili jsme asi v poledne, v centru jsme se potkali s lillou-madarka a hura na pamatky, nikdy bych neveril, kolik je v centru goteborgu kopcu...aspon4, pro predstavu neco podobneho jako spilas v brne a dycky z toho nejnizsiho mista:( v centru se pripojil jeste alex z nemecka, takze to bylo opravdu mezinarodni:) pak jsme byli pozvani na pivko ke dvoum indum a pakistanci, kteri tu dela v ericsonu....no vratili jsme se asi v 11vecer:)...a jeste po upresneni...hruby odhad...10-15km:)

Další den vylet s cechama nekam na vychod k jezeru...velmi prijemne mistecko...mistni se tu koupali, nam bylo tak akorat v dzinach a triku...a cestou zbylo i trochu casu na relax:). To jezero nebylo az tak daleko, tak asi 3km, ale uz z ty fotky je videt, ze neni az tak maly...cely jsme ho obesli, odhadoval bych to na 10km za den:)

V utery nas nastesti cekali povinnosti ve skole, takze byl aspon trochu cas na odpocinek, jeste jsme nemeli listky na busy a meli jsme v planu jit do skoly pesky a pak si ve meste koupit nejaky permanentky, ale ranni desticek nam to prekazil, takze jsme akorat vztavali zbytecne moc brzy:)ve skole nas celkem prijemne uvitali, bylo to setkani asi 100studentu v poslucharne, probehla asi hodinova prednaska v anglictine, rozdali letaky, brozury, banany a jabka a pustili nas domu:) odpoledne prijela dalsi spolubydlici se svym pritelem....Judith a Tijl-oba z belgie, tijl je tu jen do patku, pak odjizdi a pojede studovat na novy zeland...to jsme ale sebranka, co??:D Judith a Tijl se nabidli, ze nam udelaji veceri, takze jsme meli vyborne spagety s nejakou omackou:)
...no a zajimavost ze stredy...prijela Loren-francouzka, takze uz jsme kompletni:) a az v patek odjede Tijl, tak tu budu se trema holkama....doufam, ze se aspon na chvilku dostanu do koupelny:D

V patek jsme meli oficialni privitani ve skole....v te aule bylo asi 600 erasmaku:)..takovy hruby odhad...nejdriv nejaky prezident university(nebo kdo to vubec byl...:)) predstavil skolu, pak vyspoupila i studentska unie, ktera tu organizuje spoustu akci pro erasmaky a vsechno to zakoncila dost nudna prednaska o globalnim oteplovani....te zenske vebec neslo rozumet....rezignoval jsem a koukal na obrazky:D pak jsme si kazdy osobne vyzvedli pristupove karty a hesla do skolnich siti a hura domu, ale jen na chvili, protoze pak nas cekala velmi dobra akce....organizovala to zase ta unie, na misto srazu prislo asi 150lidi, to se rozdelilo salinama na 3 skupiny a kazda jela trochu jinam, jeste ze tak, jinak by to bylo nerealny...viz dale....takovy patecni zvyk tu je, ze kdyz prijdete do nejake restaurace, kopite si pivo(asi 50CZK), vezmete si talirek a mate pristup ke svedskym stolum uplne zdarma, co se do vas vejde.....jako uuuplne super vec, ale v cechach by se to jaksi neujalo:)...no a dovedete si predstavit, jak to v tech hospodach vypadalo, kdyz tam prislo 50hladovych erasmaku:D servirky nestihaly doplnovat jidlo:D vsude byla fronta, no proste mazec:)na tech stolech byly nejaky testoviny s omackou, salaty, chipsy, ovoce a asi jako zlaty hreb bych uvedl zapekane brambory a kureci nozicky, ale po tech se dycky jen zaprasilo:D hezky jsem se najedl

V nedeli jsme si udelali super barbecue na plazi:)vyslo nam uplne nadherny pocasi, skoro cista obloha teplo na kratasy, ti otuzilejsi se i vykoupali v mori:) ja jsem nejak nemel odvahu, po nekolika hodinach flakani se u vody jsme rozdelali gril a zacalo se kuchtit...moc dobre to bylo.

A v pondeli prisla skola:(...cele je to tu zarizene tak, ze bakalare tu delaji ve svedstine a inzenyra v anglictine...a ti profesori anglicky fakt umi, to neni jako u nas v cechach, ze anglicky na ustavu umi jen asi 3 profesori a to bych rekl ze jeste na hodne nizke urovni....takze pro me je nekdy dost problem jim rozumet.

Taky je tu celkem prekvapujici skutecnost, ze nemaji moc menzy, studenti se spis stravuji v restauracich okolo, coz vyjde asi na 125CZK, pak je tu teda jedno misto, kde se vydavaji obedy(v unijni budove asi za 90CZK), vezmete si jidlo a umelohmotne pribory do papiroveho sacku a jdete to snist nekam na lavicky v unii nebo trba ven, ale na to uz ted neni moc pocasi:(
Jinak tento tyden nam tu docela proprselo a teploty se pohybovaly kolem 15stC.

Není tu zadna organizace, ktera zastituje sporty, kazdy si to tu resi sam....je sice moznost dostat nejakou studentskou slevu, ale i tak se plati asi 2000CZK na 3 mesice, coz je docela dost v porovnani s VUT, kde je vetsina sportu zadarmo...a tech sportu je v nabidce opravdu hodne-budme vdecni za Cesu!!

Neni to s pocasim tak hrozny, teploty se tu celkem stabilne pohybuji kolem 10-15stupnu, coz se da prezit. a podle zprav z domova jsme tu jednou dokonce meli i tepleji, to zrovna kdyz do cech prisla ta studena fronta a meli jste tam pres den 6stupnu tak to my jsme tu meli tak zase kolem tech 10:)ale uz tu celkem dlouho neprselo a posledni tyden tu bylo fakt nadherne, takove babi leto v cechach akorat ze o par stupinku min, asi tri dny tu byla cista obloha a svitilo slunicko, stromy pomalu shazujou zelen, takze to vytvarelo hezke scenerie:)

Jeste pred zacatkem skoly na nejake uvitaci prednasce jsme dostali takovou knizecku se spustou volnejch vstupu do muzei treba i na fotbalovy zapasy a tak ruzne, jeden byl taky do zabavniho parku, takze proc toho nevyuzit, zadarmo jsme meli teda jen vstup a atrakce jsme si uz platili sami, byli jsme na dvou horskych drahach, kazda trvala jen asi minutu a stalo to docela dost...asi 150ckz, hlavne v porovnani s casem jizdy:(no ale byl to mazec, jakoze mam takovehle adrenalinove silenosti rad, ale tohle byl fakt mazec, normalne bych cekal, ze se budem pomalu rozjizdet a casem se to rozjede...to jsem se trochu seknul, zapnuli nas do sedacek, nejakej gong ohlasil zacatek jizdy, pak me ta akcelerace zamackla do sedacky a jelo se...no jako mazec...pak jsme vlezli jeste na jednu drahu, ta byla drevena, takze to zvenku nevypadalo moc dobre, ale nastesti byla drevem jen oblozena....tady uz jsme zacali pomalu, vyjeli nahoru, pak nas cedule upozornila na 70%klesani, to jsem si rikal, ze to bude v pohode, no ale uz mi teda v zivote bylo i lip a doufal jsem, ze to konstrukteri dobre spocitali:D

Hnedka druhy den po zabavnim parku(patek) jsme meli v planu vylet do Kodane, z Goteborku je to asi 300km, busem za 4hodky, takze to neni hrozny, vyrazili sme teda v sobotu brzo rano, prijezd do kodane asi v 11h, pak do informacniho centra pro turisty, tam nam dali mapu a ze prej nejzajimavejsi veci jsou na okruzni ceste klem centra, ktera je znacena cervenejma teckama...takze jsme pak uz jen nasledovali cervene tecky, tak jsme si prohlidli mesto, celkem hezky, hlavne fakt, ze to je pristavni mesto a ty vody je tam dost, tomu dodaval zajimavou prichut....proste neco jinyho. Jeste za svetla jsme zasli do takove podivne ctvrti....jmenovalo se to Christiania....takove fetacke doupe, ale docela velky, asi tak 20budov...vsechny posprejovany a asi tu nebyl problem sehnat nejaky ty drogy...vsude tu byly napisy a cedule "zakaz foceni", radsi jsem nepokouseli osud, lidi tam bylo docela dost, takze nebyl problem nas videt, taky se tu daly videt sudy a v nich cosi horelo, kolem postavali ruzni lidi a bavili se(no proste, jak to zname z americkych filmu, jak se u tech sudu ohrivaji bezdomovci...tak neco podobneho), u jednoho sudu postavali dve takovy hovada, tak asi 2 metry na vysku, pres metrak vahy a vedle nich sedely dva takovi pritulni pejsanci...nejaky bojovy plemena, no jako samotnymu by se mi tam ani ve dne asi moc nechtelo, natozpak v noci...jeste ze nas tam byla skupina asi 20lidi:)pak jsme tam sedli do nejake kavarny, tak vypadala uplne v pohode na to, ze to bylo na tomhle miste, asi v 9vecer jsme vyrazili do mesta do baru poznat nocni zivot, hnekda asi v prvni hospode jsem si dal nejdrazsi pivo ve svym zivote...za 49korun...ale danskejch korun, tzn. pronasobte to asi trema a vyjde vam ta krasma sumicka...150czk, no mazec, se mi protocily ocicka a pak jsem se celej vecer co se tyce piti radsi drzel trochu zpatky, ale jinak to bylo super, do hostelu jsme dorazili nekdy nad ranem, druhy den vztavani nebylo uplne ok, ale slo to, zase jsme vyrazili do mesta mrknout na vymenu hradnich strazi, pak jsme zasli do obchodu, nakoupili nejaky jidlo a udelali si piknik v parku, pak jeste shlidnout par zajimavosti ve meste a hura na bus zpatky do goteborgu(asi v 22h)

Je to tady takove klidnejsi nez v cechach, ridici jsou tu na pesaky celkem hodny a lidi si tu s prechazenim silnic moc hlavu nedelaji(hlavne v noci), jednou jsem tu ale potkal starenku, sotva chodila, mela jeste takovy vozitko na udrzeni rovnovahy a chodila fakt pomalu, v jedne takove mene prehledne zatacce si to namirila na druhou stranu silnice, sice tu auta jezdi pomalu a neni to moc rusna silnice, ale ona sla tak asi 20m pres silnici(normalni silnice jeden proud tam a jeden zpatky), no fakt jsem cumel, tohle by si u nas duchodci asi nedovolili.
Jinak saliny tu taky nespechaji, minutka zpozdeni nic neni a je to celkem stabilni, u nas se na to da dost spolehnout.
Pak je tu taky celkem normalni ve vetsine hospod odkladat bundy do satny, s bundou vas dovnitr ani nepusti...a chteji za to 20sek=asi 50czk....to je taky strasne prijemny:(
No a na konec neco takoveho "motivacniho"...tenhle brainwashing(vymyvani mozku) nam pousteli na nejake uvodni prednasce a pak jsme to nasli na netu, takze at vidite jak to tu vypada:
http://www.youtube.com/watch?v=lHeD4iR8bu4
celkem hezke video, az na to, ze tam malem i psi rikaji: milujeme Goteborg, taky je tam asi v pulce videt ta drevena horska draha, na ktere jsme byli:)

Taky jsem byl na jedne udalosti, kterou mi asi nekteri budete torchu zavidet:) v jednom kurzu, ktery tu ted delam (jmenuje se to :merici technika pro automobily), jsme se byli podivat na Storaholm-testovaci okruh pro auta, k tomu programu se jeste dostanu...rad byc zacal od zacatku, bo to nebylo hnedka tak ruzove.ten Storaholm je v Goteborgu, takze cesta tam neni nijak dlouha, sice je to pres cely mesto, ale spojeni celkem dobry(2prestupy v MHD)kdyz jsme prestupovali naposled tak bylo zatazeno s tim ze by mohlo prset, na te zastavce jsme meli asi 15min cas, 5 min pred odjezdem busu se spostil brutalni lijak, kterej bych cekal tak v lete a ne na podzim, no snazili jsme se schovat do budky na zastavce, ale moc to neslo, sice jsme meli nejlepsi mista az vzadu, ale stejne to nepomahalo, bo prselo suprove presne do te boudky, takze za tech 5 minut cekani jsem mel nohy od kolen dolu mokre, v botach jaro, no strasne prijemne:). Na zastavce mi mistni studenti rekli, ze takovy destik je tu celkem normalni.nastesti se ta sila deste trochu zmirnila a kdyz jsme vystupovali tak prselo uz celkem slabe, horsi bylo, ze v tom mirnym destiku jsme museli jit jeste asi 20min na ten okruh, nastesti jsem se schoval pod Bastianuv destnik(taky erasmak), takze jsem mel mokrou jen pulku tela:)no ale tohle utrpeni se dalo prezit s ohledem na to, co jsme delali potom:) cekali tam na nas dve takovy krasny auticka: VOLVO S80 a SAAB 9-3 AERO, priblizna cena tak kolem milionku:) no a tyhle krasavce jsme mohli ridit:)nebo spis kdo mel ridicak, tak ridil...takze vetsina, no jako super svezenicko. no jezdili jsme na povrchu s nizkym trenim(jeste to zkrapeli vodou, coz zrovna v ten den nebylo moc potreba)..takova skola smyku, cilem bylo v rychlosti 50km/h delat smyky, no jelikoz to ty auta mely protismykovy systemy, tak to byl celkem problem, me se podarilo asi 10° a to jsem prej byl v te lepsi pulce, pak to kazde skupine jeste ukazal ridic, ktery na nas dohlizel v aute, ten to auto otacel o 90°celkem bez problemu, no byl celkem zazitek v tom sedet:)

A kdyz jsem tak tedka psal o tom pocasi, tak jsem si jeste vzpomnel na jednu udalost, ktera je tak 4dni stara, sel jsem ke kamaradum cuchem domlouvat vylet, oni bydli o kousek vedle...celkem pobliz tu jsou 2 skupiny panelaku(4a3), ja bydlim v jedne z nich a dalsi cechacci v druhe, kazda ta skupinka ma kolem sebe plot a ja od te drune nemam klice, takze si dycky musim zvonit nejdriv u brany a pak u vstupu do domu, ta brana je tak 3 metry vysoka, nekolik trubek svarenych do sebe, no a kdyz uz jsem byl pred tou branou...vytahuju mobila, ze prozvonim kamarada, aby mi otevrel(je to jednodussi nez si pamatovat na co mam zvonit)no a v tom zacalo kapat, kapalo asi 5 vterin a pak se spustil dost solidni lijak, tak jsem se schoval pod strisku, ze to treba prejde, jenze k tomu lijaku se jeste pridal takovej mensi uragan, takze mi ta striska byla dost k nicemu....tak jakoze teda to asi budu muset nejak probehnout, za tech 20m k brane mi bylo jasny, ze nebudu cekat venku pred branou nez mi nekdo otevre, tu branu jsem preskocil celkem rychle(3m v tu chvili nebyla zadna vyska:D)pak jeste sprint asi 50m ke vchodu, tam byla taky striska, ale zase pod ni prselo, tak jsem na neco zmacknul, bylo mi jedno na koho, nechtel jsem hledat cislo kamosova bytu, nastesti brzy nekdo otevrel....no ale stejne, za tu chvilku(tak za 1-1,5min) jsem mel uplne mokry rifle a boty taky...zimni bunda proprsi s touhle intenzitou az tak za 5 min:D takze aspon vrsek zustal suchej....no proste....Goteborg, we love you:D (viz. video)

Jedno nedelni odpoledne jsme si taky udelali vylet na ostrovy, je to jeste soucast mesta, teda da se to tak brat, s normalni salinkartou se tam da dojet zadarmo a je to hezky, ze takhle kousek od mesta je neco tak hezkyho, no posudte sami.z centra mesta to trva 40min na okraj a pak 30min lodickou(podle vzdalenosti ostrova...je jich tam vic).
Ted jeste neco ze zivota...kamaradi cesi nedavno sedeli v autobuse a zrovna meli prijet na sraz, kterej jsme meli domluvenej, dlouho nejeli...asi pul hodky sekera, kdyz se konecne objevili, tak nastvane licili....uvizli jsme v nejaky zacpe v centru mesta, pak z nejakyho duvodu autobus nezastavil na zastavce, kde mel a odvezl je zase zpatky na okraj mesta odkud prijeli...asi 5km, v cechach by aspon zastavil a nechal lidi vystoupit, nebo by ho z toho busu asi vyrvali, ale svedi prej uplne v pohode a nic neresili, divny to narod:D

A pak bych se jeste chtel zminit o zdejsi mladezi, jako asi se to bude tezko popisovat, ale snad aspon nejakou predstavu budete mit, jednou jsme s partickou cechu sedeli v hospode a jedna holka rika:no ti kluci tady, to jsou takovy manicky, ja bych si tu nevybrala(normalni ceska rozumna holka, zadna vystrednost)...jeji pritel(taky cech) k tomu za chvilku dodal:jako ta mladez se tu tezce hleda....a ted vam uvedu par prikladu...jednou si tak sedim v saline a vidim, ja se ji snazi dobehnout kluk asi 20-lety...typicky metrousek, nagelovany vlasy, kozenou kabelku a bezel jak holka...aby kluk bezel jak holka, tak to jsem jeste fakt nevidel...asi 5 minut jsem se valel v krecich v tramvaji, fakt zabava, dalsi priklad....potkal jsem kluka, ktery mel vrsek kalhot nekde pod prdeli, nechapu, jak se mu tam udrzely a taky super bylo, ze mel zrovna ruzovy trenecky:D, ktery mu lezly asi 15cm...mazec...pak je tu taky celkem modni nosit stare bryle, takove ty babickovske...velke a s tlustyma obrouckama a nekdy i bez skel jen tak na okrasu, no jako nekdy se clovek fakt bavi, kdyz se tak prochazi po meste:)

Cestou na ostrovy za mestem se nam prihodila takova zajimavost, teda tady to neni az tak neobvykly...sice uz je to asi ohrany tema, ale ta misti MHD tu jaksi extra dobre nefunguje....na netu jsem si nasel spoj salinou 11 a pak prestup na bus 11...asi nejaka oprava silnice...takze jsme podle planu vystoupili na nove konecne saliny a koukali se po busu 11, ze saliny vystoupilo asi dalsich 20lidi....tak se tak koukame po busu 11 a najednou kolem nas projizdi bus, ale na sobe nemel napsano cislo ale jen nejaky nazev (ani to nebylo jmeno konecny), tak si ten bus pomalu projizdi kolem te skupinky lidi, ridic se rozhlizi a pak pokracuje v ceste....pak mi doslo, ze to byl nahradni spoj a ridic se dival jestli nekdo neda znameni....nedal, tak si klidne odjel a ta skupinka lidi za nim pekne pochodovala....v porovnani s ceskem naprosto nemyslitelna vec, pokud je nekde vyluka, tak bus stoji na zastavce, ma na sobe napsano cislo tramvaje, a ceka az do nej cestujici prejdou z tramvaje.....zlata doprava v brne

Svedi jsou asi dost stydlivky, jinak si to asi nedokaze vysvetlit, uz na nekolika akcich se mi stalo, ze byla fronta na pansky zachody, kdyz jsem si tu frontu vystal, tak jsem teprve zjistil, ze vsichni cekali na kabinky a na muslich bylo celou dobu volno...ach jo....

A pak jeste posledni zalezitost...taky jsem se dozvedel, ze uz v cechach zacalo snezit...tedy presneji 19.11.tak to jsem se v tu stredu celkem bavil, ze vam uz padal snich a tady jeste nic=je tu tepleji:)...je teda fakt, ze tady padal prvni snich ve ctvrtek 20.11....takze mi trochu zklaplo, ale stejne...porad tu zacalo snezit pozdeji :D:D:D…a dlouho nevydrzel (primori a Golfsky proud dela svoje).

Pokud by nekoho zajimalo, jak vypadaji svedky, tak vezte, ze jsou vysoke a blondate. Ja merim 170cm. Na jedne party jsem se bavil se svedkou, která byla ještě o 10cm vyssi a jen tak mezireci utrousila, ze je nejmenší z rodiny…hups:)

Svedsko a prohibice: alkohol do 3,5% se prodava v beznych obchodech, nad 3,5% pouze v jedne prodejne rizene statem – ceny (3x drazsi ne v CR) i otevírací doba (Po az Pa 10-19h).

Jeste bych vam chtel doporucit, ze pokud mate jeste nejakou moznost na erasmus vyjet, tak urcite jedte, spousta zazitku, novy lidi, zdokonaleni se v jazyce a jeste vam na to skola neco prispeje:)super vec;)

To je asi tak vse, snad Vas to povzbudi k vycestovani a pomuze udelat si obrazek, jak to funguje na erasmu ve Svedsku.

Hodne zdaru

ned 11 říj 2009 11:27
Hrozně ukecanej
Hrozně ukecanej

Odpovědět s citací
Příspěvek 
tomesh: díky za zajimavé čtení :)

ned 11 říj 2009 22:30
Odpovědět s citací
Příspěvek dobrý
Vypadá to lákavě někam vyjet, taky jse o tom přemýšlel. Ale zrovna čeho se bojím nejvíc jsi tam neřekl- jak je to s tím učením( náročnost, srozumitelnost apod)

pon 09 lis 2009 00:00
Nováček
Nováček

Odpovědět s citací
Příspěvek studium
no v Chalmers probihala vyuka cela v anglictine, vsichni ucitele a i studenti tam umeli dost dobre anglicky, ja jsem patril spis k tem horsim, na prednaskach jsem rozumel tak pulku, jen semtam jsem si delal poznamky, spis jsem to nahanel doma samostudiem a prekladanim, ale dalo se to zvladnout, nepovazuju se za nejakyho sprta-spis prumer a taky jsem to zvladnul
kdyz tak vzpomenu na lidi kolem sebe, tak taky byli prumerni studenti a zkousky dali s vetsim ci mensim uspechem
na druhou stranu, rektorat pozaduje nektere zkousky absolvovat a tak z pulky ti staci jen potvrzeni o ucasti na prednaskach nebo na cvikach (tzn.zapocet), takze z tohohle bych nemel strach.
no a jeste takove dalsi srovnani....v zemich byvaleho vychodniho bloku(vcetne nas) erasmaci plni zkousky spise formou vypracovani nejake samostatne prace na zadane tema, treba na 20stranek v anj, tak shanis info na netu, do skoly se moc nechodi...je to takove jednodussi, na druhou stranu zase toho moc neuvidis
zeme na zapad od nas maji trochu jiny styl vyuky, erasmaci jsou plnohodnotnymi studenty jako mistni, ucastni se s nimi vsech projektu a cviceni...tam se razi spis teorie projektu-studenti dostanou zadani a neco zpracuji(bud jen nejaky navrh nebo neco spocitat....a ucitel je jen konzultant) neni to jak u nas, ze doktorand pocita priklady na cvikach a studenti jen opisuji. je to o neco slozitejsi zpusob, ale zase uvidis a dozvis se vic.....moje zkusenost:nam na nasem ustavu UADI v pataku slibovali spoustu exkurzi a nejelo se nikam, ja jsem si ve svedsku sednul do skvelyho volva a saaba a v ramci cviceni jsme zkouseli smyky na povrchu s nizkym trenim, pak jsme to mereni nejak zpracovali do protokolu....
stacilo takhle??

čtv 19 lis 2009 00:22
Odpovědět s citací
Příspěvek JO
Jo, stačilo :wink:

úte 08 pro 2009 20:12
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
jak ve švédsku? snad už na florenci 8)

úte 08 pro 2009 22:19
Profil ICQ
SKAS FSI
SKAS FSI

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Koukam, ze tady se resi moje skola...! Byla jsem na Chalmers na podzim 2009, bylo to skvele. Narocnost predmetu od brutalnich nedatelnych az po pohodove, celkove jsem do skoly dost makala. (Jsem z FSI a delala jsem tam matiku.)

Odkaz na fotky na facebooku je na http://www.math.fme.vutbr.cz/default.as ... rticle=656 (nutno trochu sjet dolu), informace v databazi Erasmus na
http://erasmus-databaze.naep.cz/modules ... chool=3207

Jestli mate nejaky dotaz, tak sem s nim :lol:

pon 14 čer 2010 09:08
Profil Zobrazit autorovy stránky
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 9 ]