Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 22 zář 2018 06:32

Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 Jakou kalkulačku 
Autor Zpráva
feldkurát
feldkurát

Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Hp

Ale jo, je to pěkná sbírka historických kalkulaček... :D

úte 12 říj 2010 14:21
Profil YIM
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Zdravím, příští rok bych se měl taky ukázat na FEKTu a predtim nez si koupim kalkulacku, tak bych rad vedel jestli neni náhodou povolený při zkouškách Wolframaplha, protože známý ze ZČU to povolené má. A jestli obecně jsou povolené kalkulačky s grafickým rozhraním. Dík za odpoved :wink:

ned 08 dub 2012 17:02
feldkurát
feldkurát

Odpovědět s citací
Příspěvek 
Zatím jen stručně. Kalkulačky s grafickým displejem povolené jsou, ale nevyužiješ ji. Grafické kalkulačky tu skoro nikdo nepoužívá. Ale např. v předmětech Matematika 1 a 2 jsou jakékoliv kalkulačky zakázané.
Doporučuji tuhle: http://kalkulacky.heureka.cz/casio-fx-5800-p/
nebo tuhle: kalkulacky.heureka.cz/casio-fx-991-es-plus

Wolframalpha tu povolený není, ten program neznám. http://www.wolframalpha.com Je to ale dobrá věc, vidím...

ned 08 dub 2012 18:21
Profil YIM
Odpovědět s citací
Příspěvek 
Většina lidí v prváku (a já taky) má tuhle: http://kalkulacky.heureka.cz/casio-fx-991-es-plus/ drtivá většina si ji podle mě koupila po doporučení doc. Sedláčka na 1. přednášce BEL1 :) Měla by stačit na všechny potřené výpočty... já sem sní zatím nadmíru spokojen. A tam kde nestačí pomůže již zmíněný wolfram.

ned 08 dub 2012 18:50
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Odpovědět s citací
Příspěvek 
dobi píše:
Většina lidí v prváku (a já taky) má tuhle: http://kalkulacky.heureka.cz/casio-fx-991-es-plus/ drtivá většina si ji podle mě koupila po doporučení doc. Sedláčka na 1. přednášce BEL1 :) Měla by stačit na všechny potřené výpočty... já sem sní zatím nadmíru spokojen. A tam kde nestačí pomůže již zmíněný wolfram.

true story, nejlepší kalkulačka na poměr cena/výkon

pon 09 dub 2012 11:54
Profil ICQ
feldkurát
feldkurát

Odpovědět s citací
Příspěvek 
dobi píše:
A tam kde nestačí pomůže již zmíněný wolfram.

Domnívám se, že na oboru B-EST není u zkoušek žádný wolfram povolený. Jo, pouze jedna zkouška z BEVA (2011) byla v PC učebně, mohli jsme používat všecko kromě emailu a jiných komunikačních prográmků (ICQ, apod.) Používal jsem tam Matlab a možná Mathcad. Kdo by chtěl, mohl i ten wolfram...

pon 09 dub 2012 17:15
Profil YIM
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Jakou kalkulačku
Prodám grafickou kalkulačku Texas Instruments TI-83 cena 1000,- málo používaná, 100% funkční ....pište na xlasicka@seznam.cz

úte 12 lis 2013 22:08
feldkurát
feldkurát

Odpovědět s citací
Je to tahle? Jak je stará? Asi bych ji nevyužil, tyhle kalkulačky se prý používají spíše v USA.

Přílohy:
TI-83.jpg
TI-83.jpg [ 149.66 KiB | Zobrazeno 3756 krát ]

stř 13 lis 2013 00:16
Profil YIM
Odpovědět s citací
Na tohle fórum jsem narazil náhodně.
Absolvoval jsem FEKT, dokonce jsem jednu dobu kalkulátory prodával, a tak můžu naprosto přesně říci, jaká kalkulačka je nejlepší.
Jsou to Texas Instruments TI-85 a TI-86. Teď použiji superlativy, ale jsou opravdu na místě. Jsou to nejlepší kalkulačky, jaké kdy na Zemi vznikly pro numerické výpočty.
Proč?
Mají dokonalou, geniální, ergonomii, numerické výpočty umí bez omezení (obecně na jakoukoliv funkci lze definovat omezení pomocí čísla 1E999 a 32kB paměti). To je kombinace, kterou žádná jiná kalkulačka nemá.

Jen jako ochutnávku uvedu pár věcí - neskutečně snadný zápis complexních čísel (A,B) nebo polárně (AvB). Komplexní číslo můžete použít kdykoliv a pro jakoukoliv funkci - bez nějaké definice předem. Prostě do matice, do soustavy rovnic, do funkce sin, kde chcete, bomba. Neskutečně snadný zápis matic a výpočty s maticemi a vektory. Řešení soustavy lineárních rovnic, kvadratické rovnice, solver pro výpočet libovolné proměnné v libovolném matematickém vztahu. Numerické intergrování a derivování. Snadné programování. Ale hlavně ta ergonomie. Nekecám - semestrálku z teorie el., obvodů na 90 minut jsem odevzdával po 20 minutách, když jsem si pečlivě prošel svoji práci ještě jednou. Ostatní měli hlavy skloněny a horlivě počítali.
Když jsem se zvednul a nesl práci panu profesorovi, myslel si, že jsem práci vzdal a rozhodnul se pro náhradní termín :-).

Opravdu nepřeháním, obdivuji ten tým, který kalkulačku navrhnul. A nechápu, že v této řadě TI nepokračuje. Tak jsem se dostal k tomu negativnímu - tyto modely se již nevyrábí a TI-84 Plus, TI-89-Ti, potažmo TI-92, ani TI-Nspire se této kalkulačce ani zdaleka nevyrovnají. Byť mají v případě TI-Nspire tisícinásobný výkon, práce s nima je otravná - postrádají tu genialitu ovládání. Raději než TI-Nspire bych použil notebook s matematickým software třeba.
Zkuste ebay apod a nebudete litovat.

sob 10 úno 2018 13:25
feldkurát
feldkurát

Odpovědět s citací
Zajímavé. Grafické kalkulátory se mi vždycky líbily. FEKT jsem studoval 2009 až 2016, ale už tehdy se tam grafické kalkulátory téměř nepoužívaly. Kdybych ji měl, vůbec by mi nepomohla. V některých předmětech byly naopak u zkoušky zakázané. Roku 2009 jsem si koupil Casio FX-5800P, prodává se dodnes. Podpora komplexních čísel je tam dobrá, lze s nimi pracovat i v programech, které si člověk napíše. Jede na jeden AAA článek. Má paměť nezávislou na napájení. Po výměně AAA článku se vám data nesmažou.
Jinak se ve výuce samozřejmě různé výpočty prováděly, ale na to tam vždycky byl PC s Matlabem.

sob 24 úno 2018 15:07
Profil YIM
Odpovědět s citací
Na výuku jsme měli taky PC s Matlabem. Ale u zkoušky?
Kalkulačky jsme měli povoleny v odborných předmětech i fyzice. Samozřejmě u matik to bylo různé. Ale vybavuji si, že jsem např v (některé) algebře mohl používat kalkulátor, tak jsem si dělal vlastní programy na Runge Kutta, Eulera apod. Musel jsem sice do zápisu na zkoušce uvést kompletní posloupnost výpočtu, ale mohl jsem si zkontrolovat správnost řešení a případně projít znova postup a opravit chybu. Do signálů a procesů jsem si zase třeba udělal program pro FFT analýzu a do Základů Elektrotechniky třeba program na výpočet transfigurací apod. Kalkulačka mi život hodně ulehčila - hlavně mi pomohla eliminovat zbytečné banální chyby při manuálních výpočtech na zkouškách. Programování na TI-85/86 je jednoduché a intuitivní a pro výsledný program lze vytvořit také přívětivé GUI.

V současnosti používám TI-85, TI-86, TI-89 Ti a TI-NSpire CX CAS. Za balík peněz jsem koupil jen tu TI-85, stála mě přes 5000Kč, což bylo tenkrát půlka tatínkovy výplaty. Další dvě (86 a 89 Ti) jsem koupil jako sběratelské kousky použité na ebay v perfektním stavu za pár kaček a TI-Nspire CX CAS mi koupila firma, kde pracuji. Nějakou dobu jsem měl TI-92, ale tu jsem prodal a nahradil tou 89 Ti.

Nejvíc stejně miluji tu TI-85. Je to Kalkulačka. Super-easy to use a přesto namakaná a praktická pro celoživotní engineering.
Drobné výpočty jsou na ní nejpohodlnější a nejrychlejší. Než otevřu třeba jen Excel, tak to mám spočítané.

čtv 08 bře 2018 15:01
Odpovědět s citací
Pro všechny běžné výpočty na vysoké škole stačí a vyhovují střední třídy počítaček, tedy bez grafického výstupu a bez možnosti programovat, poněvadž obě možnosti jsou záležitostí výuky a provádějí se dnes jinde, v softwarových studiích jako je Mathlab či Mathematica, a tato studia bývají na vysoké škole v rámci výuky přístupna. Na příruční počítačku tedy zbývá prostě "vypočti mi to".

Byla zde zmíněna počítačka Casio FX-991 a počítačka Sharp EL-W506. Rozhodně doporučuju připlatit si stokorunu a koupit Sharp EL-W506X nebo model novější, ale odpovídající modelu staršímu. Neplésti si to s jinými modely Sharp s jiným číslem, jsou to modely podstatně méně nadupané. Zmíněné Casio FX-991 se sice navenek tváří přívětivě, ale ve srovnání se Sharpkou je to hodně ošizená věc. Vůbec, doporučuju místo počítaček Casio vždy dát přednost počítačce Sharp. Nejsou tak ošizené, jsou prostě (po všech stránkách) lepší, a cena není o mnoho vyšší (místo 500 Kč za Casio dáš 600 Kč za Sharp).

pát 16 bře 2018 17:13
Odpovědět s citací
Moc pěkná a cenově dostupná kalkulačka, ten vzpomenutý Sharp.
Ale umí tyto jednoduché kalkulačky řešit např. soustavy rovnic, resp. matice s komplexními čísly? Alespoň dříve to takovéto jednoduché kalkulačky neuměly...
Jistě, člověk si poradí i tak, ale pracnost stoupá do pro mne nepřípustných výšin.
Navíc do lepší kalkulačky se ty data vkládají mnohem jednodušeji, přehledněji, rychleji. V jednotlivých buňkách matice mohu klidně dělat dílčí výpočty. Není potřeba mít ani papír na nějaké mezivýpočty, mezivýsledky. Ten komfort a přívětivost obsluhy je opravdu někde jinde.
Je to jako s mobilním telefonem. Stačí i tlačítkový s jednořádkovým displejem. Člověk se s ním dovolá a vyřídí své záležitosti také ..

V USA dokonce používaji tradičně tyto kalkulátory (TI) pro výuku. Studenti si zapnou na kalkulačce Wifi, připojí se na mentorův software, stáhnou od něj zadání do své kalkulačku a počítají. Výsledky si mentor lehce zkotroluje, protože mu je studenti přes Wifi pošlou zpět. Mohou používat i PC software. S koupí TI kalkulátoru NSpire dostane uživatel k dispozici software s rovnocennou podobou kalkulačky, pro PC či notebook.
Výhodou tohoto jejich řešení je, že až člověk odejde ze školy, těžko si za své peníze koupí třeba Matlab. Ale relativně dostupná kalkulačka, se kterou se naučí efektivně pracovat, mu zůstane.

sob 17 bře 2018 02:20
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2