Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 18 úno 2020 16:49Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Supervolební půlrok 
Autor Zpráva
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 08 říj 2009 22:40
Příspěvky: 380
Odpovědět s citací
Příspěvek Supervolební půlrok
Nebude teď řeč o posledním říjnovém víkendu, kdy proběhnou předčasné volby do poslanecké sněmovny.

Řada fakult si tento semestr zvolí své nové děkany např. FAST, FSI, FEKT... o tom ale taky nebude řeč. Povíme si něco o nejdůležitějšímu člověku na celé univerzitě - rektorovi - tomu současnému totiž končí volební období k 31. 1. 2013.

No dobře, ale co teda ten rektor dělá?
K tomu, abychom se to dozvěděli, musíme kouknout do legislativy. Tou nejvyšší upravující VŠ je jak jinak než Zákon o vysokých školách 111/1998 SB.

Slovo rektor je zde zmíněno celkem 90×, ale věnuje se mu

§ 10(1) V čele veřejné vysoké školy je rektor; jedná a rozhoduje ve věcech školy, pokud zákon nestanoví jinak. V případech, kdy zvláštní předpis předpokládá působnost statutárního orgánu, plní ji rektor.

Hned první bod mu v dává téměř neomezené možnosti, co se týče rozhodování ve věcech školy. Rozebereme si to podrobněji dále.
(2) Rektora jmenuje a odvolává na návrh akademického senátu veřejné vysoké školy prezident republiky. Návrh se podává prostřednictvím ministra školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „ministr“).

Hmmm, takže rektora navrhuje akademický senát - to jsou ti demokraticky zvolení zástupci z řad studentů a zaměstnanců volení na 3 roky.
(3) Funkční období rektora je čtyřleté. Funkci rektora může tatáž osoba vykonávat na téže veřejné vysoké škole nejvýše dvě po sobě bezprostředně jdoucí funkční období.

Dvakrát a dost!
(4) Rektora zastupují v jím určeném rozsahu prorektoři. Prorektory jmenuje a odvolává rektor.

Takže rektor si může jmenovat své zástupce pro určité okruhy činností.
(5) Mzdu rektora stanoví ministr.

Pirátům se podařilo na základě zákona o svobodném přístupu k informacím přimět ministerstvo ke zveřejnění platů: http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/prulom-ministerstvo-skolstvi-zverejnilo-platy-rektoru

everyone-is-wondering-who-the-high-profile-mystery-speaker-will-be-at-the-republican-national-convention

 

Tak kdo bude příštím rektorem VUT?


 

Pravomoci rektora

Může se zdát, že rektor teda může všechno, že rektor sedí na x miliardách a je jen na něm jak s nimi naloží, v bodu jedna se totiž píše "V čele veřejné vysoké školy je rektor; jedná a rozhoduje ve věcech školy, pokud zákon nestanoví jinak.". Není tomu úplně tak. Rektora volí skrze své zástupce v Akademickém senátu studenti a zaměstnanci univerzity. Akademický senát také schválil Statut VUT, kde jsou pravomoci rektora daleké více specifikované (Článek 18).

Když už byla zmínka o financích, tak rozpočet musí rektorovi schválit Akademický senát, stejně jako další vnitřní předpisy a v neposlední řadě mohou také rektora odvolat (resp. navrhnout prezidentovi na odvolaní, protože rektora jmenuje a odvolává prezident).

Takže jo rektor je šéf, ale není to šéf s neomezenými možnostmi.

Volba rektora

Jak už bylo zmíněno, volit rektora bude Akademický senát VUT. Když se kouknete na složení senátorů, tak vás možná překvapí, že jich tam je celkem dost z řad studentů. Podle zákona je to minimálně jedna třetina a maximálně jedna polovina. VUT se drží té spodní hranice a proto je z 27 senátorů 9 studentů. Většina studentů možná ani netuší, rozhodují z 33% o věcech zásadních pro chod univerzity.

Mezi důležitá data pro následující volbu určitě patří:

Do 4. 10. 2013 - podání návrhů na kandidáty na jmenování rektorem.

AS VUT svolá shromáždění akademické obce VUT,  která se uskuteční do 1. 11. 2013, na kterých kandidáti seznámí přítomné se svým volebním programem a zodpoví dotazy.

DNE 5. 11. 2013 – ZASEDÁNÍ AS VUT VOLBA KANDIDÁTA NA JMENOVÁNÍ REKTOREM

_________________
Tomáš Mejzlík
Studenti pro studenty http://www.facebook.com/spsfekt
SKAS VUT https://www.facebook.com/studentiVUT


úte 01 říj 2013 11:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvek: 1 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Český překlad – phpBB.cz